Víte, jaké psí plemeno je nejvhodnější do bytu a jak mu interiér přizpůsobit?

Víte, jaké psí plemeno je nejvhodnější do bytu a jak mu interiér přizpůsobit?

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jestliže i vy jste se rozhodli udělat svůj život šťastnější a jednoho malého chlupáče si pořídit, podívejte se, jaké plemeno je pro byt jako stvořené a jak byt stvořit i pro něj.

Asi každý si dokáže představit nemotornost a neomalenost malých štěňátek. Do všeho naráží, všechno by chtěli žužlat a pobíhají z místa na místo. To může v bytě udělat velkou neplechu. A tak se kynologové rozhodli, že vytipují 20 nejvhodnějších plemen, které udělají minimální škody a jejich i váš život v bytě bude o to šťastnější.

Jeden z nejčastějších mýtů o psech je právě ten, že pes do bytu nepatří. Pes je společenské zvíře a patří především ke své smečce, a tou budete vy.

Nejvhodnější plemena do bytu

Čivava

Malý nenáročný pejsek, který na pobyt na zahradě není stavěný. Dorůstá se 15-23 cm a váhově se pohybuje mezi 1,5-3 kg. Obvykle si vytváří velké citové pouto k majiteli, kterého i přes svou drobnost chrání. Nenechte se zmást jejich uštěkanou povahou, jsou velmi chytré a vnímavé. Péče o krátkosrstou čivavu je snadnější, ale i dlouhosrstá plemena mají něco do sebe. Je ideální nejen do bytu, ale i k dětem.

Yorkshirský teriér

Jeho drobný vzrůst (20-24 cm a cca 3 kg) zastíní silná osobnost. I když má kořeny mezi teriéry, správná výchova z něj udělá poslušného zábavného kamaráda. Toto plemeno ocení i alergici, protože nelíná a většině lidem s alergií toto plemeno nevadí. Je dobrým společníkem i pro děti, ale je třeba si uvědomit, že si nenechá vše líbit. A tak je na vás, abyste své děti naučili, jak s pejskem zacházet.

Francouzský buldoček nebo Mops

Obě tyto plemena jsou jako stvořeni pro pobyt doma. Mnohem raději tráví den na gauči než dlouhým výletem do hor. Nicméně mají velký problém s termoregulací, za kterou může jejich krátký čumáček. Proto se v létě přehřívají a v zimě mohou naopak snadno prochladnout. Francouzský buldoček dorůstá 27-35 cm a váhově bývá mezi 9-14 kg. Zatímco mops je o něco lehčí 6-8 kg a velikostně velmi podobný 30 cm. Je ideálním parťákem dětí.

Norfolský teriér

Přestože tento pejsek vypadá trošku jako oříšek, je to čistokrevné plemeno. Je velmi hravý a aktivní. Trošku náročnější péči o srst vyrovnává nenáročnost výchovy a výcviku. Výška dospělého pejska je 25 cm a váha 5 kg. Do domácnosti s dětmi je norfolský teriér dobrou volbou.

Špic

Byt je pro tohoto mrňouse odjakživa domovem. Připravte se ale na jeho citlivou povahu, snadno se urazí. Na výcvik není zcela stavěný, ale základní povely zvládne levou zadní. Menší, nedostatkem je náročnější péče o srst, kterou vám ale vynahradí svou láskou. Bude skvělým kamarádem pro vás i vaše děti. Velikostně se hodně liší, ale obvykle má 25-35 cm a 3-3,5 kg.

Další pejsci do bytu:

  • Jack Russel teriér
  • Jezevčík
  • King Charles španěl a Kavalír King Charles španěl
  • Papillon
  • Pražský krysařík a Trpasličí pinč
  • Shi-tzu
  • Trpasličí pudl
  • West highland white teriér (westík)
  • Skotský teriér
  • Entlebušský salašnický pes
  • Portugalský vodní pes
  • Nova Scotia duck tolling retrívr (toler)
  • Vipet

Příprava interiéru na psa

Než přivedete domů nového člena rodiny, je nutné upravit interiér domácnosti tak, aby byl pro pejska bezpečný a zároveň mohl udělat co nejméně škod. Příchod psa okamžitě neznamená rozloučit se s trendy v bydlení, být in můžete být i se psem.

Koberec, to je bájo

S jistotou můžeme říct, že lidé s podlahou mají určitou výhodu. Psi jsou totiž milovníky koberců. Koberec je pro ně místo na spaní, hraní i pouhé poflakování. A než se zvládnout naučit na záchod, tak bohužel i na to (není to vždy naschvál, malé štěňátko ještě neudrží tak dobře moč jako dospělý pes a může se stát nehoda během hraní nebo noci, kdy to prostě nezvládne, není nutné se proto na něj zlobit).

Proto je nejlepší mít doma laminát, dlažbu či jinou hladkou podlahu. Tu totiž pejsek bez povšimnutí mine. V koberci se také velmi pevně drží chlupy, což úklid udělá o něco náročnější. Ale můžete na to vyzrát vysavačem s rotačním kartáčem nebo speciálními nástavci. A ještě jedna věc, když už koberec, tak umělý a s krátkými vlákny.

Já chci taky na pohovku

I když považujete pejska za rovnocenného člena rodiny, jeho práva jsou v bytě dost omezená. Zvlášť pokud máte doma nový čalouněný nábytek. Někteří páníčkové psovi pohovku zakáží a oni se na to naučí. Pokud ale jste jedni z těch, kteří rádi zahřejí vašemu chlupáčovi místo na gauči, připravte se na to. Buď můžete pejskovi pořídit jeho vlastní pohovku a nebo na ten svůj zajistit potah, který usnadní úklid.

Na přezůvky mě neužije

Je také dobré myslet na to, že pes se nepřezouvá. Jedno deštivé odpoledne a on vám chtě nechtě domů přinese spoustu bláta, písku a bůh ví co ještě. Navíc v zimě byste mu pro jeho dobro a zdraví packy měli umýt od agresivní posypové soli. Koupelna bude to první místo, kam po příchodu zamíříte. Jestliže se o koupelnu nechcete dělit, mějte připravený lavor s vodou hned u dvěří a nebo se opláchněte už v garáži.

Pár tipů navíc:

Kromě těchto základních věcí, jsou tu i tyto věci, které pejsek požaduje:

  • Chci vlastní misku!
  • A já budu spát kde?
  • Jakmile začnu bláznit, shodím každou vázu.
  • Tvoje boty mě chutnají.
  • Prádlo radši schovej do koše na prádlo, jinak si v něm ustelu.
  • Potřebuju tvoji pozornost!
  • Neodcházej ode mě.
  • Hraj si se mnou!
  • Ať už jedeš kamkoliv, chci jet taky!

 

 

Kohoutová Klára