Víte, jak správně pečovat o zuby vašeho psa?

Víte, jak správně pečovat o zuby vašeho psa?

Pokud jde o zdraví psů, mnoho majitelů přehlíží důležitost ústní hygieny. Někteří se mylně domnívají, že zápach z úst je něco, co psi právě mají. Nicméně periodontální onemocnění může způsobit vážné zdravotní problémy, proto je nezbytné dodržovat přiměřenou ústní hygienu.

Jak tedy můžete udržovat zuby vašich psů čisté a zdravé? Zde je několik tipů.

Důležitost péče o zuby psa

Dentální hygiena je pro celkové zdraví vašeho psa stejně důležitá, jako například výživa, správné cvičení (hry, joga pro zvířata apod.) a běžná péče. Začněte proto s péčí o zuby co nejdříve.

Tak, jako u lidí i u psů se mohou vyskytnout problémy, jako je tvorba zubního kamene, zubního povlaku, zánět dásní, paradentóza či bolest ústní dutiny. Není to však jen nepříjemný zápach z úst a žluté zuby. Bakterie nezpůsobují pouze onemocnění v ústech, mohou také postihnout jiné části těla, například srdce, játra a ledviny.

Jak čistit zuby vašemu psovi

Co potřebujete je, použít psí zubní kartáček a trochu strategie. Váš pes se na začátku může čištění zubů bránit. Což je logické, protože to nezná. Tento zážitek mu, proto třeba přiměřeně zpříjemnit.

  • Zvolte čas, kdy měl váš pes slušné množství pohybu, takže při proceduře bude unavený a klidnější.
  • Napoprvé to nepřehánějte.
  • Začněte pomalu a skončete, když se váš pes brání.
  • Když si bude pomalu zvykat, můžete každý den čas prodlužovat.
  • Čistit zuby a dásně byste neměli násilně, ale uklidňujícím a příjemným pohybem. Nezapomeňte vašeho statečného chlupáče odměnit pochoutkou. Váš pes by se na tuto událost měl těšit.

 

Tip: S čištěním zubů byste měli již v raném věku, aby si zvykl. Naučit dospělé psy na čištění zubů je o něco těžší.

Jak vybrat pastu na zuby

V žádném případě na čištění pejskových zubů nepoužívejte běžnou lidskou zubní pastu. Většina lidských zubních past obsahuje fluor, který je pro psy mimořádně jedovatý. Zubní pastu pro psy najdete ve většině dobrých obchodů pro domácí zvířata.

Suché krmivo je lepší než měkké

Dalším osvědčeným trikem ke zlepšení zdraví ústní dutiny vašeho psa je upřednostňovat křupavé a suché granule místo měkkých krmiv (konzervy, kapsičky apod.). Při měkkém krmivu je pravděpodobnější, že se přilepí na zuby a způsobí kaz. Ideální je suché granule doplnit trochou nějakého z měkkých krmiv a ten den zuby vždy vyčistit.

Používejte dentální pamlsky a hračky na žvýkání pro psy

Dentální pamlsky pro psy slouží k čištění zubů a na posílení žvýkacích svalů. Také existuje mnoho kostí a žvýkacích hraček, které jsou speciálně navrženy tak, aby posilovaly dásně a zuby. Jen se ujistěte, že psovi poskytujete bezpečné předměty na žvýkání. I zde mohou tvrdé předměty v tlamičce způsobit paseku (nejen zkaženými zuby, ale i škrábanci a rankami od tvrdých úlomků.

Čištění zubů jako rutina

I když váš domácí mazlíček může mít zdravé zuby, je dobré, aby váš veterinář vykonával běžné čištění zubů. V závislosti na velikosti vašeho psa a rasy byste ho měli brát na běžné čištění minimálně každých šest měsíců.

Kdy navštívit veterináře

Ať už psovi zuby čistíte nebo ne, měli byste se mu podívat zhruba každý týden do úst. Pokud zaznamenáte kterýkoli z následujících příznaků problémů se zuby, vezměte psa raději k veterináři:

  • Zápach z úst
  • Změna stravovacích návyků
  • nadměrné slinění
  • Nesprávné zarovnané nebo chybějící zuby
  • Obarvené, zkažené, chybějící nebo křivé zuby
  • Červené, oteklé, bolestivé nebo krvácející dásně
  • Žlutohnědá zubní kůrka podél linie dásní
  • Hrboly nebo výrůstky v ústech

 

Léčba závažných zubních problémů může být nákladná, proto dlouho nečekejte a hned jednejte. Péče o zuby a správná údržba může z dlouhodobého hlediska ušetřit peníze a dokonce i zachránit život.

 

Kohoutová Klára