Pes v domácnosti a alergie u dětí - jaký mají vliv psi na vznik alergií?
Pes v domácnosti a alergie u dětí - jaký mají vliv psi na vznik alergií?
Neustálý úklid a přehnaná čistota nikdy nevedla k ničemu dobrému. Nebo alespoň ne k lepší imunitě. Posedlost úklidem má na imunitu spíše opačné dopady. A když si rodič představí psa v domácnosti, vidí jen špínu, chlupy a nespočet škodlivých mikroorganismů, které mohou ohrozit zdraví dítěte. Jak je tomu ale doopravdy?
Ale vlastně se není čemu, že mají rodiče až takovou péči. Stačí zapnout TV a hned vás svět přesvědčuje, že se nemůžete dotknout ani vodovodního kohoutku, abyste si znovu neznečistili čerstvě umyté ruce.
A tak děti vyrůstají v prostředí, které nedává jejich imunitě možnost správně se rozvíjet a trénovat obranyschopnost na různorodé podněty. Špatně vyvinutá nebo slabá imunita je důvodem vzniku alergií a dalších nemocí jako je třeba lupénka. Takový imunitní systém totiž nezvládá rozlišit běžné neškodné podněty od těch špatných, před kterými je nutné se bránit.
Stěžejní dobou pro správné pěstování imunitního systému je již první rok dítěte. V tomto období je dítě chráněno protilátkami získanými z mateřského mléka. A následně si vytváří svou vlastní obranyschopnost v závislosti na okolním prostředí a vlivy, se kterými se potýká.
Možná je to k zamyšlení, že alergie se v generaci našich prarodičů téměř nevyskytovaly. Styk s nejrůznějšími mikroorganismy už v útlém věku, téměř každý den mezi domácími zvířaty (od psa až po krávy či prasata), plácání se v blátě a kdo ví, v čem ještě, pomohlo vybudovat ty správné reakce.
Pes v domácnosti
No a tak se rodiče s domněním, že dělají pro svého drobečka to nejlepší, zvířatům v domácnosti raději vyhýbají. Pes v domácnosti má ovšem víc pozitiv, než si dokážete představit.
Často mají lidé psa jako své vlastní dítě. No ono to vlastně tak trochu i je. Pes, stejně jako dítě, vyžaduje neustálou péči a pozornost. A mít doma místo jednoho dítěte rovnou dvě, z toho jedno nadmíru chlupaté, může vypadat jako noční můra.
Američtí vědci potvrdili, mnozí už možná tuší, že soužití se psem už od miminka je důležitým faktorem pro budování silné imunity. Styk s bakteriemi a jinými psími mikroorganismy už v prvním roce života radikálně snižuje pravděpodobnost vzniku dýchacích potíží a alergií a to nejen na zvířata, ale i na prach, plevele, trávy, pyl atd.
Tajemství zvířecích slin
Psí a kočičí sliny obsahují endotoxiny, které vznikají rozkladem bakterií. Podle vědců je to právě kontakt s psími slinami, který nutí imunitní systém dětí vytvářet takové reakce, které potlačují vznik alergií.
Jistě to všichni znáte. Pejskova radost, mazlení se a ani se nenadějete a už vám ten malý rošťák olizuje obličej. Většině lidem se to zrovna dvakrát nelíbí. Ale my víme, že není nad to nechat psa čas od času olízat své děti. Samozřejmě to berte s rezervou :)
Kromě amerických lékařů se tímto tématem zabývali i v Evropě a dospěli ke stejným výsledkům. Studie se zaměřila na 2500 dětí z Německa, Rakouska a Švýcarska. Tyto děti pocházely z venkova a byly dětmi zemědělců, statkářů apod. Kontakt se zvířaty a pobyt venku byl tedy jejich denním chlebem. U dětí, které v tomto prostředí vyrůstali opravdu od malička bylo prokázáno nižší riziko vzniku nejrůznějších alergií a astmatu.
Další přínosy psa
Kromě faktu, že pes v domácnosti tedy pomáhá budovat dětskou imunitu, je tu i to, že je to jednoduše dobrý parťák. Děti se často mohou cítit osaměle a pes je pro ně ideálním společníkem. Dokáží si společně hrát, naslouchat si, vzájemně si pomáhat a dokonce pes může pomoci dítěti sbližovat s okolím.
Nesmíme také zapomenout na psychickou podporu. Pes je pravděpodobně tím nejlepším terapeutem. A to opravdu neříkáme jen tak. Těchto terapeutických schopností si všimli i lékaři a vznikla tzv. canisterapie. Zvíře dokáže člověku pomoc psychicky, emočně i fyzicky.
Neméně důležitý je také pes jako učitel. Výchova potomků může být někdy opravdu náročná. Ale pes, i když si to možná ani neuvědomujete, s tímto těžkým úkolem pomáhá. Péče o něj, venčení, koupání, krmení a i věnovaná pozornost učí děti zodpovědnosti, empatii a něžnosti. Učí dítě, jak být ohleduplné a tolerantní ke všem živoucím tvorům a nejrůznějším lidem.
A co vás možná i překvapí, pes může být dobrým pomocníkem při redukci nadváhy. Můžete být líní, jak jen chcete, ale pes vás k pohybu vždycky donutí. Je známo, že pejskaři jsou až o 34 % schopnější zvládnout doporučených 150 minut týdenního pohybu než nepejskaři.
Jak si poradit s alergií
Přestože pejsci výrazně snižují výskyt alergií, i tak se může alergie na zvířata vyvinout. Jestliže ale pejska už doma máte, je součástí vaší rodiny, ale alergie u vašeho potomka je důležitější, nemyslete hned na nejhorší. Zbavit se pejska není jediné řešení!
Dnešní doba je kouzelná v tom nekonečném množství možností a pokroků. I s alergií můžete vyzkoušet různé šampony a roztoky, které u zvířat alergeny neutralizují. Díky tomu se sníží pravděpodobnost vzniku alergické reakce a soužití s pejskem bude dál možné. Jen je potřeba počítat s jistým opatřením: nenechávat pejska v uzavřené místnosti s alergikem (obzvlášť ne v noci) a naučit pejska zákazu skákání na pohovku, postel apod. Nakonec pomůže i častější praní oblečení, dek apod.
Tip: Při pořízení štěňátka nezapomeňte i na doplňky, jako je bouda pro psa, misky na jídlo a vodu, hračky, vodítko, obojek atd.
Kohoutová Klára