Jak si zařídit domácnost, v které s námi žije pes nebo kočka?

Rozhodli jste pořídit si domů nového mazlíčka? Ještě předtím, než si ho přivezete domů, je potřeba zařídit několik věcí. Připravte se na příchod kočičky nebo pejska k vám domů tak, abyste eliminovali co nejvíce rizik a byli po příchodu domů co nejméně nepříjemně překvapení.

Pořiďte veškeré základní vybavení

Pořizovat veškeré základní vybavení až v okamžiku, kdy už váš mazlíček pobíhá po bytě či domě - to je zásadní chyba! Zvíře by vždy mělo přijít už do zařízeného prostředí, pokud se má cítit dobře.

 S nákupem tedy notálejte. Nejde jen o pohodlí a pocit malého chlupáče. Ale i o prevenci před nepříjemnými překvapení jako jsou loužičky na podlaze apod.

Vše potřebné pro stravování

Nádobí není jen pro lidi. Váš nový mazlíček určitě nebude chtít jíst z podlahy a pít z květináče. No i když jemu to je možná jedno, vám už asi tolik ne. Budete tedy potřebovat minimálně dvě misky - na vodu a na granule. Pokud se chystáte se svým mazlíčkem hodně cestovat, oceníte určitě i cestovní sady misek a lahví na vodu.

Vše pro pohodlí

Hodit se vám budou i pohodlné deky a polštáře. Takovými doplňky zútulníte svou domácnost, zařídíte vašemu mazlíčkovi pohodlí a zároveň ochráníte svůj gauč od psích tlapek, nečistot a chlupů.

 Důležité je také pořídit dostatečně velký pelíšek, v kterém bude váš mazlíček spát a odpočívat ve chvílích, které vy trávíte v práci.

Další vybavení

V domácnosti se psem se zároveň neobejdete ani bez:

  •  Vodítka a obojku

 

  • Nejrůznějších hraček pro mazlíčky

 

  • Hygienických potřeb pro mazlíčky

Vneste do bydlení trochu minimalismu

Minimalismus v bydlení je to, co by mohlo zabránit zkáze ve vaší domácnosti. Samozřejmě s dobrým výcvikem mazlíčků se dá lecčemu předejít. Nemusíte se vracet domů a najít poškrábanou sedačku nebo zničený koberec. Ale čím střídměji svou domácnost zařídíte, tím menší je pravděpodobnost poničených věcí.

 A ne, nemusí to hned znamenat zbavovat se svých oblíbených sošek andělů. Stačí je jen umístit tak, aby k nim kočka či pes neměli přístup - vybírejte vyšší police nebo je umístěte do místností kam mazlíčci přístup mít jednoduše nebudou. S tím by vám mohli pomoci také nejrůznější zábrany, dvířka a bariéry určené pro mazlíčky.

 Ochránit také můžete svoje boty na chodbě. Stačí je nenechat jen volně válet na podlaze, ale pořídit si stylový a dostatečně velký botník, do kterého se všechna vaše obuv snadno vejde.

Připravte se na více uklízení

S pořízením mazlíčka souvisí také více uklízení. V domácnosti s jedním i více mazlíčky se totiž musí dodržovat hygienické návyky a pravidelný, důkladný úklid.

 Od okamžiku, kdy si pořídíte kočku nebo psa, budete v domácnosti nalézat chlupy téměř všude. Může se častěji stávat, že ucítíte různé pachy. S úklidem vám mohou pomoci robotické vysavače.

 Zapomenout byste neměli ani na oblečení. S příchodem domácího mazlíčka do domácnosti se z veškerých vašich triček pomalu budou stávat svetry. Co vám tedy nesmí chybět? Váleček na chlupy je ta správná odpověď. Ideálně je mít nějaké válečky do zásoby a do kabelky a tašky si vždy jeden malý cestovní přibalit.

 Abyste chlupatému oblečení alespoň trochu předešli, pořiďte si uzavíratelný koš na prádlo. Díky tomu si z vašeho špinavého prádla pejsek neudělá pelíšek a na oblečení bude zase o něco méně chlupů.

 Z dezinfekčních prostředků doporučujeme používat takové, které účinně působí na bakterie, viry, plísně i mikroskopické kvasinky.

 

No a myslet byste měli i na deštivé dny. Pejsek s venčením nebude čekat až naprší a uschne. Bez ohledu na počasí se potřebuje několikrát denně provětrat. Doporučujeme mít tedy vyřazený 2 až 3 ručníky, které bude používat pouze váš nový chlupáč. A pokud budete mít jeden ručník vždy hned vedle dveří, můžete utřít špinavé a mokré tlapičky hned po příchodu domů a vaše podlaha je uchráněna od cestiček.

 

Klára Kohoutová