Jak naučit psa, aby vydržel sám doma?

Pořídit si domů psa je velký závazek. Není to jen mazlíček na hraní, mazlení a rozveselení. Je to parťák, který potřebuje váš čas. I když byste jistě se svým chlupáčem chtěli trávit veškerý čas, například pracovní povinnosti to lidem často nedovolují. Jak naučit psa, aby vydržel sám doma?

V životě každého z nás se objevují situace, kdy člověk musí opustit svůj domov a nechat mazlíčka doma. Jedná se o zcela normální věci - například kdy musíte vyrazit do práce nebo na velký nákup do obchodu. Pro domácí mazlíčky však může být taková situace velmi náročná, hlavně zpočátku, kdy nejsou na váš odchod zvyklí.

Věděli jste, že problémy spojené s ponecháním psa doma samotného patří mezi ty nejčastější, které musí páníčci řešit? Ano, nejste jediní, kdo se vztekal nad poničeným nábytkem nebo řešil věčně štěkajícího či kňučícího psa se sousedy.

Vytvořte psovi bezpečné místo

Pokud psa necháváte samotného doma, pamatujte na to, že mu bude doma lépe, pokud se bude ve chvílích odloučení cítit bezpečně. Možná už tušíte, že pelíšek není jen místem, kde pes spí.

Právě pelíšek je často ono speciální místo, takový psí domov uprostřed vašeho domova. Místo, kde si pes může hrát, odpočívat a hlavně místo, kde se cítí bezpečně. Čím dříve psa na pelíšek naučíte, tím lépe pro vás. Až se vrátíte z práce domů, může se stát, že psa najdete právě tam.

Pokud máte možnost mít psa v době vaší nepřítomnosti na zahradě, ještě lépe! Velká, střední ale i některá malá plemena jsou venku na čerstvém vzduchu prostě šťastní! I tady by nemělo však chybět místo, které je pouze vašeho mazlíčka. Pořiďte proto psí boudu. Víte jak postavit psí boudu svépomocí?

Pokud váš pes ničí po vašem odchodu věci, zaměřte se na příčinu jeho chování

Jak už to tak bývá, ty nejzáludnější otázky začínají slovíčkem proč. To platí i v případě, kdy vám pes po vašem odchodu z domu ničí věci. Proč?!

Když se vám podaří přijít na to, co je špatně, můžete začít pracovat na změně, která přinese ovoce. Základní příčiny, kvůli kterým váš chlupatý přírůstek do rodiny nezvládá vydržet sám doma jsou dvě:

  • Pes nemá dostatek stimulů a energii si pak vybíjí například ničením vašeho nábytku nebo bot
  • Pes nerozumí tomu, co se děje, proč zůstal sám a není na takovou situaci dostatečně připraven svými páníčky

 

A asi tušíte, jak je řešit. V prvním případě stačí pořídit více hraček, chodit pravidelně na vycházky, na cvičák a psa dostatečně utahat tak, aby na ničení věcí a vyvádění psích kusů v domácnosti nezbyla energie.

V druhém případě to může být trochu složitější. Ne každý ví, jak psa na samotu připravit. Možností, které můžete vyzkoušet je několik a doufáme, že se některé z nich osvědčí i u vás doma!

Dobrá výchova

Dobrá výchova nespočívá pouze v naučení psa základním povelům, ale součástí poctivé výchovy je i to, naučit psa být doma o samotě. Psi, kteří jsou zvyklí na vaši permanentní přítomnost si mohou velmi těžce zvykat zůstat sami doma. V takových případech po svém příchodu domů právě často naleznete projevy jeho msty jako jsou rozkousané boty nebo zničený nábytek.

Inspirace: Přečtěte si tipy pro péči o psa nejen pro začátečníky.

Pokud váš pes snáší samotu těžce, budete ho muset učit být o samotě postupně. Při učení musíte být velmi trpěliví a důslední.

Povel místo

Pomoci vám s učením této důležité dovednosti může pomoci povel místo. Tento povel patří k základním povelům, který by měl zvládnout každý dobře vychovaný pes. Jak ho nacvičit?

Postupů existuje samozřejmě vícero. Cílem je, aby pes pochopil, že při povelu “místo” se má odebrat do svého pelechu, boudy či na jiné jemu určené místo a tam zůstat ležet. Tento povel se hodí nejen pro vaše odchody, ale také pro příliš hyperaktivní psi nebo v případech, kdy přichází návštěva, která si nepřeje být vítána skákajícím psem.

S tréninkem tohoto povelu se zpočátku vyplácí začít trénovat k večeru, kdy se i mnozí psi nachází spíše v pasivnější náladě a nemají už takovou potřebu lítat a čenichat všude kolem. Nezapomeňte také vhodně zvolit místo, na které se má pes při tomto povelu dostavit. Ideálně by mělo jít o jeho pelíšek. 

Při nácviku tohoto povelu dbejte na to, aby se pes odebral na dané místo a tam zůstal ležet. Vy mezitím zůstaňte pár metrů od něj a věnujte se jiným činnostem. Důležité ale je, abyste na psa viděli a mohli kontrolovat, zda povel plní tak, jak očekáváte.

Je pravděpodobné, že pes se po chvíli zvedne. Pokud se pes pokusí z místa vstát, zopakujte povel a přinuťte psa vrátit se zpět do původní pozice. Pes by měl při nácviku tohoto povelu zůstat na místě v klidu alespoň 5 minut. Postupně se snažte tento časový interval prodlužovat.

Během nácviku tohoto povelu je důležité, aby pes cítil, že jste si jistí, pevní ve svém rozhodnutí a nepovolíte. Buďte proto důslední. Nacvičit tento povel stojí mnoho páníčků značné úsilí, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Nezapomínejte za správné provedení povelu chválit - pamlskem nebo klikrem a dejte jasně najevo, že je konec cvičení.

Krátké intervaly pro začátek  

I když by váš pes měl do budoucna zvládnout vydržet sám doma celou vaši pracovní dobu bez obtíží, zpočátku volte kratší intervaly osamění. Pro psy, kteří jsou příliš vázaní na vaší přítomnost může být těžké zůstat o samotě i na několik minut, zvlášť pokud dosud pes nepochopil, co se děje, kam jste zmizeli a že se zase vrátíte.

Krátkým intervalem osamění může být i pouhá minuta, kterou strávíte za dveřmi ve vedlejším pokoji. V okamžiku, kdy pes nekňučí a situaci dobře zvládá, prodlužujte interval. Uvidíte, že se brzy budete moci v klidu vydat i na rychlý nákup do samoobsluhy a během dalších dní vás už po návratu z práce nebudou čekat žádná nemilá překvapení.

TIP: I psi mají city a emoce! Může jim být stejně jako vám smutno z toho, že odcházíte z domu. Znáte účinky CBD pro psy? Může jim pomoci mimo jiné také s psychickou pohodou!

Svůj odchod z domu je ideální spojovat s povelem místo, kdy pes rychleji pochopí, že tento povel může být spjatý s vaším odchodem z domu.

Přemíra pozornosti škodí

Chápeme, že příchod nového člena rodiny do domácnosti je vzrušením pro celou rodinu. Všichni si chtějí psa mazlit, hrát si s ním nebo ho drbat. I když se to může zdát kruté, přemíra pozornosti škodí.

Pokud si pořizujete do domácnosti psa, zkuste hned od začátku nastavit určitý režim. Vyhraďte si čas pro hru, mazlení i trénink povelů a po zbytek dne není potřeba si psa moc všímat. Může to znít krutě, ale i taková maličkost může pomoci k navyknutí si na osamocení.

Věřte, že když na něj nebudete neustále mluvit a naučíte ho, že on i vy můžete trávit čas podle svého, nebudou pro něj vaše odchody z domu tak náročné. Potřebujete totiž docílit toho, že pes začne vnímat osamocení jako běžnou součást dne.

Proto vašeho odchody z domu nijak tragicky neprožívejte, neprotahujte loučení a snažte se udržet své emoce pod kontrolou. Pes vycítí, když jste nervózní, smutní nebo máte strach z odchodu a odloučení.

Co dělat, když potřebujete opustit psa na dlouho?

V životě člověka může nastat také situace, kdy je třeba nechat psa samotného i déle než 8 hodin. To už ale není dobré pro psychiku vašeho mazlíčka. V takových případech je třeba zajistit hlídání.

Pokud ho necháváte doma samotného déle, nemůžete se pak divit loužičkám na podlaze. Psi si potřebují mít prostor, kam si odskočit. U domu to lze na zahradě, v bytě doporučujeme vytvořit místečko např. na zaskleném balkoně.

TIP: Výhod zaskleného balkonu je celá řada. Podívejte se na ně!

Socializujte svého psa už od štěněte

Socializace je pro psy velmi důležitá. Čím dříve začnete vodit vašeho chlupáče nejen mezi ostatní psy, ale také mezi lidi, tím lépe uděláte. V případě, že budete muset odjet na delší dobu, nebude pro něj problém vydržet např. u vašich blízkých přátel nebo rodinných příslušníků, které pes dobře zná už od štěněte.

Další možností je umístění psa do psího hotelu. Takové řešení však není ideální pro všechny psy a jejich pány.

Cestujte společně se svým psem

Další možností, která připadá v úvahu, je cestovat společně se svým psem. Pokud je váš pes dobře vychovaný, jistě nebude problém vyrazit s ním na cesty po Česku ani do zahraničí. Víte na co musíte myslet, pokud se chystáte cestovat se psem?

Pro cestování se psy platí pravidla!

Pro cestování se psy platí pravidla, která by měl každý páníček cestovatel znát. Nejen, že je třeba připravit před cestou spousty věcí, ale také je třeba zkontrolovat všechny potřebné dokumenty a náležitosti.

Samozřejmostí by mělo být:

  • očipování psa
  • psí pas, který vystavuje veterinář se schválením krajské veterinární správy
  • očkování psa

Nezapomeňte na cestovní potřeby pro mazlíčky

Při balení na dlouhou cestu nemyslete jen na sebe, ale také na svého čtyřnohého kamaráda. I ten má své oblíbené hračky, které na cestách jistě ocení. Sbalit mu můžete také pelíšek, který mu bude připomínat domov.

Samozřejmostí jsou také cestovní misky, krmení, vodítka a další potřeby, bez kterých se neobejdete. Důležitá je i cestovní klec pro psa, v které budete vašeho mazlíčka přepravovat. I na tu je však třeba psa dostatečně naučit.

 

Alena Mrvíková